تبلیغات
مطالب اینترنتی - خدایا، تو هم تک‌تک ما را صدا می‌زنی؟

خدایا، تو هم تک‌تک ما را صدا می‌زنی؟

چهارشنبه 21 تیر 1396 05:02 ب.ظنویسنده : نویسنده

 

در شب صدا‌زدن تو با هزار نام زیبایت


خدایا، تو هم تک‌تک ما را صدا می‌زنی؟


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – خانه فیروزه‌ای > مناف یحیی‌پور:
این ماه را ماه خودت نام داده‌ای. وقتی همه‌ی روزها و ماه‌ها و سال‌ها از آن تو بوده و از آن تو خواهد بود؛ انتخاب یک ماه به نام تو پیام ویژه‌ای دارد. خودت راه را نشان داده‌ای، کتابت را در این ماه فروفرستادی و ما را در این ماه به مهمانی فراخواندی.

این ماه را برای ما گذاشته‌ای. ماهی برای تجربه‌های متفاوت؛ ماهی برای به‌هم‌ریختن عادت‌های تكراری؛ ماهی برای واژگون‌كردن راه و رسم زندگی. تو كه ما را آفریده‌ای بهتر از هركسی به ضعف و ناتوانی ما آگاهی. خوب می‌دانی ما، بیش‌ترین تعداد از میان ما كه خودمان راه تكرار و عادت را به روی خود ببندیم؛ به فكر نیستیم كه همیشه به تجربه‌های تازه دست بزنیم یا راحت از دل‌بستگی‌های دست و پا گیر خود را رهایی ببخشیم. پس هرسال یك ماه را برای رهایی از بندهای دست‌ و پا گیر پیش رویمان می‌گذاری و ما را فرامی‌خوانی تا از این فرصت بهره بگیریم و توشه‌ای برای بقیه‌ی ماه‌های سال برداریم.

تو ما را آفریده‌ای و ما را دوست داری. گویی این قاعده‌ی خلق است؛ قاعده‌ی این‌كه وقتی به كسی نعمت حیات می‌‌بخشی نمی‌خواهی و با قانونی كه خودت مقرر می‌كنی نمی‌توانی نسبت به سرنوشت كسی كه آفریده‌ای بی‌تفاوت باشی. مخصوصاً وقتی كه بخشی از خودت را در درون آفریده‌ات قرار داده باشی؛ وقتی كه از روح خودت در وجود او دمیده باشی.

شاید به‌خاطر همین، به یك ماه مهمانی بسنده نكرده‌ای و شبی در این ماه قرار داده‌ای تا فرصت را مضاعف كنی. شبی برای سفر فرشته‌ها به زمین گذاشته‌ای و ما را دعوت كرده‌ای كه تو را دعوت كنیم، تو را صدا بزنیم و با تو سخن بگوییم. گویی همراه فرصتی كه به ما می‌دهی آزمایشی هم برای ما تدارك دیده‌ای. گویی می‌خواهی ناامید نشویم و اگر تا اواخر ماه مهمانی تو جا مانده‌ایم و نتوانسته‌ایم خیلی توشه‌ای برگیریم در این شب‌ و در این شب‌ها جبران كنیم.

* * *

امشب شبِ شب‌هاست. شبی كه درهای آسمان به روی زمین و زمینیان گشوده ‌می‌شود. شبی كه نه به صد شب و هزار شب، بلكه به هزار ماه می‌ارزد. امشب شبی است برای آشتی؛ آشتی با خدا؛ آشتی با خود و آشتی با دیگر آفریده‌های خدا. شبی برای دگرگون‌شدن؛ برای پاك‌كردن درون و زدودن زنگارها از دل. امشب شبی است كه نباید پلك بر هم بگذاریم و خود را به دست خواب بسپاریم.

چه از فرصت ماه مهمانی خدا خوب استفاده كرده باشیم و به او نزدیك شده باشیم و چه فرصت‌ها را از دست داده باشیم، امشب فرصتی ویژه داریم؛ فرصتی برای این‌كه به خدا نزدیك و نزدیك‌تر شویم؛ فرصتی برای این‌كه با كتاب خدا آشتی كنیم. كتاب خدا را پیش رویمان باز كنیم و بخوانیم. كتاب خدا را بخوانیم و به یك‌یك آیه‌هایی كه می‌خوانیم فكر كنیم. كتاب خدا را بخوانیم و آیه‌ها را نشانه‌هایی بدانیم برای پیدا‌كردن راه.

نمی‌دانم این سنت از چه زمانی میان ما برقرار شده كه در شب قدر دعای جوشن كبیر بخوانیم؛ اما حس می‌كنم كه چه خوب انتخاب شده این دعا تا خدا را به هزار نام زیبایش صدا كنیم و خواسته‌هایمان را با او درمیان بگذاریم. به یاد بیاوریم وقتی صدایش می‌زنیم، وقتی نام‌هایش را یكی‌یكی بر زبان می‌آوریم، چه فرصتی بهتر از این كه دوست را به شیوه‌های گوناگون و به نام‌های گوناگون بخوانیم: «…اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ یَا عَلِیُّ یَا وَفِیُّ یَا غَنِیُّ یَا مَلِیُّ یَا حَفِیُّ یَا رَضِیُّ یَا زَکِیُّ یَا بَدِیُّ یَا قَوِیُّ یَا وَلِیُّ»

به نام‌هایت فكر می‌كنم ای ‌والا كه خود را وفادار هم نام داده‌ای. توانگر و قدرتمندی كه زود از بندگانت راضی و خشنود می‌شوی.

چه زیباتر از این كه تو خود قرار‌ گذاشته‌ای كه زیبایی‌ها را آشكار كنی و زشتی‌های ما را بپوشانی. زود ما را به‌خاطر گناهانمان مجازات نمی‌كنی و آبرویمان را نمی‌بری. ای‌ كه بخششت بزرگ است و گذشتت زیبا، ای كه آمرزشت گسترده است و دست‌هایت به مهربانی گشاده. ای‌ كه با هر نجوایی همراهی می‌كنی و هر گله و شكایتی پیش تو به سرانجام می‌رسد…

از ته دل تو را صدا می‌زنیم باشد كه با هر زمزمه‌ای و هر بار كه نامی از نام‌های تو را بر زبان می‌آوریم فرصتی فراهم آید تا دلمان را با گوشه‌ای از مهربانی و زیبایی و بزرگی تو گره بزنیم. تو را صدا می‌زنیم تا پاسخی از تو بگیریم، شاید لیاقت بیابیم و تو هم ما را صدا بزنی. خدایا امشب یك بار هم كه شده ما را، تك‌تك‌ما را صدا می زنی؟لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب خدایا، تو هم تک‌تک ما را صدا می‌زنی؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :خدایا، تو هم تک‌تک ما را صدا می‌زنی؟
http://mofidestan.ir/%d8%ae%d8%af%d8%a7%db%8c%d8%a7%d8%8c-%d8%aa%d9%88-%d9%87%d9%85-%d8%aa%da%a9%e2%80%8c%d8%aa%da%a9-%d9%85%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d8%b5%d8%af%d8%a7-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b2%d9%86%db%8c%d8%9f/
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر